ΕΙΔΗΣΕΙΣ

6 Δεκεμβρίου 2013
 

Στο πρόγραμμα EUROSCOLA στο Στρασβούργο θα συμμετάσχουν μαθητές της Δ.Ε

Δημοσιεύτηκε: Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου 2013, 14:55
EUROSCOLA picture

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας, θα εκπροσωπηθεί στην ημερίδα EUROSCOLA, που θα λάβει χώρα στο Στρασβούργο στις 17 Ιανουαρίου 2014, από εικοσιτέσσερις μαθητές και δύο συνοδούς εκπαιδευτικούς. Συγκεκριμένα, θα συμμετάσχουν τρεις μαθητές από την Αιτωλοακαρνανία, δεκατέσσερις μαθητές  από την Αχαΐα και επτά μαθητές από την Ηλεία.
Η ημερίδα EUROSCOLA διοργανώνεται από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο πλαίσιο του προγράμματος EUROSCOLA με σκοπό να δώσει στους νέους της Ευρωπαϊκής Ένωσης την ευκαιρία να γνωρίσουν το χώρο και τον τρόπο λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και να εκφράσουν τις προσδοκίες και τις απόψεις τους για την ευρωπαϊκή οικοδόμηση. Για το σκοπό αυτό διεξάγεται γραπτός διαγωνισμός που περιλαμβάνει την εκπόνηση εργασίας-έκθεσης με συγκεκριμένο θέμα.
Η αξιολόγηση των εργασιών γίνεται από επιτροπή που συγκροτείται με απόφαση του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπ/σης, η οποία επιλέγει τις καλύτερες εργασίες. Στην τελική επιλογή των μαθητών, εκτός από το βαθμό της εργασίας-έκθεσης, λαμβάνονται υπόψη και άλλα κριτήρια: α) η πολύ καλή γνώση της Αγγλικής ή Γαλλικής γλώσσας που να αποδεικνύεται με πτυχίο και β) η καλή γενική επίδοση στα μαθήματα του σχολείου της προηγούμενης σχολικής χρονιάς. Σημειώνεται ότι μεγαλύτερη βαρύτητα δίνεται στην έκθεση και τα άλλα κριτήρια συνεκτιμούνται βάσει μοριοδότησης (έκθεση 60%, ξένη γλώσσα 20%, επίδοση 20%) σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ.
Στο φετινό πρόγραμμα EUROSCOLA συμμετείχαν 182 μαθητές και μαθήτριες από 37 σχολικές μονάδες της ΠΔΕΔΕ και συγκεκριμένα επτά 7 σχολικές μονάδες από τη Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Αιτωλοακαρνανίας, 17 από τη Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας και 13 από τη Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Ηλείας.
Σχετικά με την ανωτέρω συμμετοχή ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας κ. Γιώργος Παναγιωτόπουλος  υπογράμμισε: «Η επίσκεψη των μαθητών και μαθητριών της περιφέρειάς μας στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο αποτελεί μια μοναδική ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τον κατεξοχήν χώρο έκφρασης της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης αποκτώντας μια κατανοητή και προσιτή αντίληψη της δομής και λειτουργίας της «καρδιάς» της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Επιπλέον, έχουν τη δυνατότητα να ανταλλάξουν ιδέες, απόψεις και προβληματισμούς, με μαθητές και μαθήτριες από όλη την Ευρώπη, θέτοντας τις προϋποθέσεις για την ενίσχυση της ευρωπαϊκής συνείδησης και την καλλιέργεια μιας κοινής αντίληψης  για την ταυτότητα της  Ευρώπης ως  πρότυπο συνεργασίας και συλλογικού οράματος σε επίπεδο κρατών».

Π. Ε. ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ
Α/Α ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΩΝΥΜΟ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ
1 ΣΤΥΛΙΑΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 2ο ΓΕΛ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ
2 ΠΑΠΟΥΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΞΕΝΟΦΩΝ 2ο ΓΕΛ ΑΓΡΙΝΙΟΥ
3 ΚΟΓΓΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 2ο ΓΕΛ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ

Π. Ε. ΑΧΑΪΑΣ
Α/Α ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΩΝΥΜΟ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ
1 ΜΠΑΖΙΩΤΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2ο ΓΕΛ ΑΙΓΙΟΥ
2 ΑΒΟΥΡΗΣ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΝΙΚΟΑΟΣ ΓΕΛ ΚΑΣΤΡΙΤΣΙΟΥ
3 ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗ ΚΩΝ-ΝΑ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ 2ο ΓΕΛ ΠΑΤΡΑΣ
4 ΤΑΤΣΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΠΕΤΡΟΣ 11ο ΓΕΛ ΠΑΤΡΩΝ
5 ΚΟΚΛΩΝΗ ΙΩΑΝΝΑ-ΝΕΦΕΛΗ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΕΙΡ.  ΓΕΛ ΑΕΙ ΠΑΤΡΩΝ
6 ΚΥΡΙΑΚΟΥΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΩΝ-ΝΟΣ 2ο ΓΕΛ ΠΑΤΡΑΣ
7 ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΘΥΜΙΑ ΚΩΝ-ΝΟΣ 2ο ΓΕΛ ΑΙΓΙΟΥ
8 ΓΚΟΤΣΗ ΑΛΕΞΙΑ ΙΩΑΝΝΗΣ ΓΕΛ ΚΑΣΤΡΙΤΣΙΟΥ
9 ΓΟΥΔΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ- ΤΑΤΙΑΝΑ ΛΕΩΝΙΔΑΣ-ΚΩΝ/ΝΟΣ ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΕΙΡ. ΓΕΛ ΑΕΙ ΠΑΤΡΩΝ
10 ΚΟΝΙΔΑΡΗ ΕΛΕΝΗ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΛ ΚΑΣΤΡΙΤΣΙΟΥ
11 ΤΣΕΚΟΥΡΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ- ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΩΝ-ΝΟΣ ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΕΙΡ. ΓΕΛ ΛΑΓΓΟΥΡΑ
12 ΚΑΠΩΝΗ ΦΩΤΕΙΝΗ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΓΕΛ ΠΑΤΡΩΝ
13 ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΓΕΛ ΚΑΜΑΡΩΝ
14 ΜΠΑΝΤΙΟΣ ΕΥΣΤΑΥΘΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΕΛ ΠΑΡΑΛΙΑΣ

Π. Ε. ΗΛΕΙΑΣ
Α/Α ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΩΝΥΜΟ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ
1 ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ 2ο ΓΕΛ ΠΥΡΓΟΥ
2 ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1ο ΓΕΛ ΠΥΡΓΟΥ
3 ΓΡΙΒΑΚΗΣ  ΚΩΝ-ΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ  ΓΕΛ ΚΡΕΣΤΕΝΩΝ
4 ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ-ΑΝΝΑ ΚΩΝ-ΝΟΣ 4ο ΓΕΛ ΠΥΡΓΟΥ
5 ΒΑΛΙΑΝΑΤΟΥ  ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΜΕΤΑΞΑΣ 2ο ΓΕΛ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ
6 ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΓΕΛ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ
7 ΥΜΕΡΑΙ ΡΙΤΖΕΝΑ ΦΕΣΤΙΜ ΓΕΛ ΒΑΡΔΑΣ

ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ EUROSCOLA 2013-2014
Α/Α ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΩΝΥΜΟ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ
1 ΜΑΣΙΝΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΙΩΑΝΝΗΣ 2o ΓΕΛ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ
2 ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΓΕΛ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ
3 ΛΟΥΡΜΠΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΓΕΛ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ
4 ΓΡΑΒΑΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 11ο ΓΕΛ     ΠΑΤΡΩΝ
5 ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΥ  ΙΩΑΝΝΑ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 2ο ΓΕΛ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ