Basket League ΟΠΑΠ : Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής 30/11

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2013, 1:24
0

Απόλλωνας Π. – Πανελευσινιακός 70-69

Ο Απόλλων Πάτρας επέστρεψε στις νίκες (μετά τις δυο διαδοχικές ήττες, από τον Αρη και τον Ολυμπιακό), με το 70-69 επί του Πανελευσινιακού που πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά πλήρωσε τα λάθη στο φινάλε.

Οι βολές του Χιλ ήταν αυτές που διαμόρφωσαν αποτέλεσμα στην Πάτρα, με τον Αμερικανό του Απόλλωνα να είναι ψύχραιμος, να ευστοχεί και στις δυο προσπάθειες (με τις οποίες έφτασε τους 18π.) και να χαρίζει στην παρέα του το 70-69 επί του Πανελευσινιακού.

Ο Πολ Χιλ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, κάτι που δεν θα έλεγε και τίποτα, αν δεν ήταν… μετρημένος (2/5 διπ., 3/6 τριπ., 5/6 βολές, 3-1 ριμπ., 2 ασίστ, κανένα λάθος και ranking 22) και αν δεν ευστοχούσε σε δυο βολές, στα 15» για τη λήξη. Με αυτές διαμόρφωσε και αποτέλεσμα.

Νίκος Βετούλας: "Ήμασταν πιο τυχεροί" Επίσης υπενθύμισε στους παίκτες του πως η άμυνα είναι αυτή που κερδίζει

Ο Νίκος Βετούλας τόνισε : «Ήμασταν πιο τυχεροί και κάθε νίκη για μας είναι σημαντική.Ξέραμε πως η Ελευσίνα δεν θα μας αφήσει στην επίθεση θα μας σταματούσε με φάουλ για να μην τρέξουμε, και σήμερα κερδίσαμε στην άμυνα Τα παιδιά είχαν μεγάλη συγκέντρωση στα τελευταία λεπτά. Πρέπει να καταλάβουν όλοι ότι η άμυνα είναι που κερδίζει, ωραία τα καλά σουτ, όμως η άμυνα κερδίζει».

Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε πριν την έναρξη του αγώνα εις μνήμην του προέδρου της ΚΑΕ Απόλλων, Ανδρέα Μολφέτα, ο οποίος έφυγε από την ζωή πριν περίπου μια εβδομάδα. Εκπρόσωποι των ομάδων εναπόθεσαν λευκά και κόκκινα τριαντάφυλλα στην θέση του, πίσω από την μπασκέτα, όπου υπήρχε ήδη μια ανθοδέσμη και το κασκόλ του Απόλλωνα. Στις φανέλες των παικτών υπήρχε ψηλά στον ώμο μια μαύρη κορδέλα εις ένδειξη πένθους.

Τίμησαν τον Ανδρέα Μολφέτα - ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ Στο σημερινό παιχνίδι του Απόλλωνα

Δεκάλεπτα: 17-18, 20-17, 15-16, 18-18

Απόλλων Π. (Βετούλας): Χιλ 18, Αργυρόπουλος 5, Τέιλορ 2, Ντάνιελ 15 (8-2 ριμπ.), Λιανός 8, Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς 3, Μολφέτας 3, Χοτ 3, Ζαφείρης, Μπολντς 13 (4-3 ριμπ., 5 ασίστ, 3 κλεψ., 4 λάθη).

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 4, Παπαμακάριος 13, Αράπης, Ρος 10, Φαγιέ 17 (11-3 ριμπ.), Μελισσαράτος 2, Τέρνερ 16 (7-2 ριμπ.), Μάντζαρης 7, Αβραμίδης.

Ίκαρος Χαλκίδας – Πανιώνιος 73-80

Την 3η εκτός έδρας νίκη του πέτυχε ο Πανιώνιος. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επιβλήθηκε στην Χαλκίδα του Ικάρου με 80-73, έφτασε την 6η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα και κρατήθηκε στην πρώτη 4άδα του βαθμολογικού πίνακα.

Ο ΜακΚόλουμ έκανε πολύ καλό παιχνίδι για τον Πανιώνιο, καθώς σημείωσε 17 πόντους, έχοντας 7/7 βολές, 2/9 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Είχε επίσης, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 15-17, 30-40, 48-53, 73-80

ΙΚΑΡΟΣ Χ.: Στράντ 9(3), Γκόνενς 8(2), Παπανικολόπουλος 7(1), Ασκα 10, Μανωλόπουλος, Σάτον 14, Γκαγκαλούδης 21(1), Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Μάσιτς 2, Ρίτσαρντς 2, Μπέμπης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: ΜακΚόλουμ 17(2), Ντούβνιακ 2, Κάρτερ 15(3), Μίλμπουρν 16(4), Αθανασούλας, Σκορδίλης 6, Λάνγκφορντ 8, Μισέλ 1, Σίμτσακ, Κυρίτσης 8, Σαλούστρος 7

Κολοσσός – ΑΕΝΚ 62-59

Ο Δημήτρης Πρίφτης ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στον πάγκο του Κολοσσού Ρόδου συνδυάζοντας το ντεμπούτο του με την εντός έδρας νίκη επί της Νέας Κηφισιάς με 62-59.

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις άμυνες όπως φαίνεται και από το τελικό σκορ αλλά και την δύναμη της έδρας που έσωσε το Βενετόκλειο και ο κόσμος που ήταν στις κερκίδες του στους γηπεδούχους.

Ο Άγγελος Τσάμης με τους 15 πόντους του έχοντας 3/6 δίποντα και 3/4 τρίποντα σε 28΄ συμμετοχής, μαζεύοντας 4 ριμπάουντ, δίνοντας δύο ασίστ και κάνοντας ένα κλέψιμο.

Το γεγονός ότι ο Παπαντωνίου τελείωσε άποντος με 0/3 δίποντα και 0/2 τρίποντα για τον Κολοσσό Ρόδου και τα 4 κοψίματα που είχε για την Νέα Κηφισιά ο Γκάρετ.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 26-28, 45-42, 62-59

Κολοσσός Ρόδου (Πρίφτης): Παπαντωνίου, Γεωργαλής 5(1), Κόμματος 7(1), Σμιθ 6, Στεφανίδης 10, Σίμπσον 4, Κουκουλάς, Τσάμης 15(3/6διπ., 3/4τρ.), Όσμπι 15(5/6β., 5/10διπ.).

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Κρόκερ 17(5/8β., 3/7διπ., 2/5τρ.), Κομποδιέτας 3(1), Μενουδάκος, Σιούτης, Ψαθάς, Γκάρετ 6, Γουντς 5, Τσαλδάρης 8(1), Αντεγκμπόγιε 10(1), Μπάρλος 10.

Ολυμπιακός – Άρης 93-61

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας τον Άρη με 93-61 και έκανε το 8/8 στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Παράλληλα, οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν την 18η νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια από την έναρξη της αγωνιστικής περιόδου.

Ο Μπράιαντ Ντάνστον τελείωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 7/10 δίποντα, ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ.

Από τον Ολυμπιακό δεν αγωνίστηκε ο Στράτος Περπέρογλου που ταλαιπωρείται από τενοντίτιδα στο αριστερό του γονατο. Καλό ματς για τους Πειραιώτες έκαναν οι Ντάνστον, Μπέγκιτς, ενώ από τον Άρη, ο Βεζένκοφ σημείωσε 19 πόντους, με τον Πελεκάνο να προσθέτει 15.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-33, 59-54, 93-61.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7(1), Λο 2, Ντάνστον 16, Σπανούλης 12(1), Παπαπέτρου 2, Σλούκας 10(2), Λοτζέσκι 6(1), Μπέγκιτς 15, Πρίντεζης 8, Αγραβάνης 3, Μάντζαρης 6(1), Κατσίβελης 6.

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης, Πελεκάνος 15(1), Γκίκας 8(2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 19(3), Σαρικόπουλος 8, Μούρτος, Αθηναίου 7(1), Μιτόγλου.

ΠΑΟΚ – ΚΑΟΔ 82-66

Ο ΚΑΟΔ… έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ, στο πρώτο ημίχρονο του ματς, καθώς είχε διαρκώς το προβάδισμα (ημ. 40-41), με τον ΠΑΟΚ να «τρέχει» επί μέρους 20-8 στην τρίτη περίοδο. Κάπως έτσι εξαφανίστηκε από το οπτικό πεδίο των Δραμινών και έφτασε στο (82-65), που είναι η τέταρτη διαδοχική εντός έδρας νίκη, σε ισάριθμα ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έπαιξε εξαιρετική άμυνα. Κατά την διάρκεια αυτού ξέφυγε στο σκορ, στο 30′ ήταν μπροστά με 60-49 και έβαλε τις βάσεις για την νίκη.

Ο Κούπερ ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο είχε έξι πόντους, καιτελείωσε το ματς με 19 πόντους και έξι ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 40-41, 60-49, 82-65

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 7, Κούπερ 19 (3), Χαραλαμπίδης 14 (3), Τσόχλας 3 (1), Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 8, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 6, Καλλές 2, Μπόγρης 10, Κασελάκης 7, Κόνιαρης 1.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 8, Τσόβιτς, Τζόουνς 5, Μπράουν 12 (1), Βον 18, Μάρκοβιτς 4, Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 3 (1), Ζάρας 13 (1), Μπένας 2.