ΑΘΛΗΤΙΚΑ

25 Νοεμβρίου 2013
 

Οι ώρες των αγώνων στο Μουντιάλ

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα 25 Νοεμβρίου 2013, 13:03
Μουντιαλ Βραζιλια 2014   1.

Τα «φώτα»  θα στραφούν στη Βραζιλία αρχικά στις 6 Δεκεμβρίου του 2013, στις 17:00 ώρα Ελλάδας, όταν στο Μάτα ντε Σάο Ζοάο της Μπαΐα, θα διεξαχθεί η κλήρωση των 8 ομίλων του Μουντιάλ.

Επικεφαλής έχουν τεθεί ήδη οι Ισπανία, Γερμανία, Αργεντινή, Κολομβία, Βέλγιο, Ελβετία και την ελίτ αναμένεται να συμπληρώσει κι επίσημα η Ουρουγουάη. Τα υπόλοιπα γκρουπ από τα οποία θα διεξαχθεί η κλήρωση θα καθοριστούν με γεωγραφικά και αθλητικά κριτήρια.

Το σίγουρο είναι πως δεν θα παίξουμε στην πρεμιέρα με τη Βραζιλία, αφού οι διοργανωτές θα παίξουν με ομάδα του 2ου γκρουπ δυναμικότητας τη 12η Ιουνίου, ενώ εμείς λογικά θα ε’ιμαστε στο 4ο γκρουπ.

Τα ματς που ξεκινούν πιο νωρίς είναι στις 19:00 ώρα Ελλάδας, ενώ αν βρεθούμε στον τέταρτο όμιλο μπορεί να παίξουμε στις 04:00 τα ξημερώματα.

Η Βραζιλία επέλεξε ένα… διευρυμένο μοντέλο υποδοχής της διοργάνωσης. Παρότι η FIFA απαιτεί τον διαμοιρασμό των αγώνων σε 8 πόλεις και στάδια, η Βραζιλία παρουσίασε φάκελο με 12 οικοδέσποινες. Αυτό σήμαινε 5 εξ ολοκλήρου νέα γήπεδα, μία ανακατασκευή και πολλές ανακαινήσεις.

Τα έργα δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμη σε πολλά γήπεδα και η μάχη με τον χρόνο είναι καθημερινή σε μερικές περιπτώσεις, παρά το test event του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών.

 

Φάση των ομίλων

Group A

 

12 Ιουνίου – 23:00

Σάο Πάουλο: Βραζιλία – Α2

13 Ιουνίου – 19:00

Νατάλ: Α3 – Α4

17 Ιουνίου – 22:00

Φορταλέζα: Βραζιλία – Α3

18 Ιουνίου – 22:00

Μαναούς: Α4 – Α2

23 Ιουνίου – 23:00

Μπραζίλια: Α4 – Βραζιλία

23 Ιουνίου – 23:00

Ρεσίφε: Α2 – Α3

 

Group B

 

13 Ιουνίου – 22:00

Σαλβαντόρ: Β1 – Β2

14 Ιουνίου – 01:00

Κουιάμπα: Β3 – Β4

18 Ιουνίου – 19:00

Πόρτο Αλέγκρε: Β4 – Β2

19 Ιουνίου – 01:00

Ρίο ντε Ζανέιρο: Β1 – Β3

23 Ιουνίου – 19:00

Κουριτίμπα: Β4 – Β1

23 Ιουνίου – 19:00

Σάο Πάουλο: Β2 – Β3

 

Group C

 

14 Ιουνίου – 19:00

Μπέλο Οριζόντε: C1 – C2

15 Ιουνίου – 01:00

Ρεσίφε: C3 – C4

19 Ιουνίου – 19:00

Μπραζίλια: C1 – C3

20 Ιουνίου – 01:00

Νατάλ: C4 – C2

24 Ιουνίου – 23:00

Κουιάμπα: C4 – C1

24 Ιουνίου – 23:00

Φορταλέζα: C2 – C3

 

Group D

 

14 Ιουνίου – 22:00

Φορταλέζα: D1 – D2

15 Ιουνίου – 04:00

Μαναούς: D3 – D4

19 Ιουνίου – 22:00

Σάο Πάουλο: D1 – D3

20 Ιουνίου – 19:00

Ρεσίφε: D4 – D2

24 Ιουνίου – 19:00

Νατάλ: D4 – D1

24 Ιουνίου – 19:00

Μπέλο Οριζόντε: D2 – D3

 

Group E

 

15 Ιουνίου – 19:00

Μπραζίλια: Ε1 – Ε2

15 Ιουνίου – 22:00

Πόρτο Αλέγκρε: Ε3 – Ε4

20 Ιουνίου – 22:00

Σαλβαντόρ: Ε1 – Ε3

21 Ιουνίου – 01:00

Κουριτίμπα: Ε4 – Ε2

25 Ιουνίου – 23:00

Μαναούς: Ε4 – Ε1

25 Ιουνίου – 23:00

Ρίο ντε Ζανέιρο: Ε2 – Ε3

 

Group F

 

16 Ιουνίου – 01:00

Ρίο ντε Ζανέιρο: F1 – F2

16 Ιουνίου – 22:00

Κουριτίμπα: F3 – F4

21 Ιουνίου – 19:00

Μπέλο Οριζόντε: F1 – F3

22 Ιουνίου – 01:00

Κουιάμπα: F4 – F2

25 Ιουνίου – 19:00

Πόρτο Αλέγκρε: F4 – F1

25 Ιουνίου – 19:00

Σαλβαντόρ: F2 – F3

 

Group G

 

16 Ιουνίου – 19:00

Σαλβαντόρ: G1 – G2

17 Ιουνίου – 01:00

Νατάλ: G3 – G4

21 Ιουνίου – 22:00

Φορταλέζα: G1 – G3

22 Ιουνίου – 22:00

Μαναούς: G4 – G2

26 Ιουνίου – 19:00

Ρεσίφε: G4 – G1

26 Ιουνίου – 19:00

Μπραζίλια: G2 – G3

 

Group H

 

17 Ιουνίου – 19:00

Μπέλο Οριζόντε: H1 – Η2

18 Ιουνίου – 01:00

Κουιάμπα: Η3 – Η4

22 Ιουνίου – 19:00

Πόρτο Αλέγκρε: Η4 – Η2

23 Ιουνίου – 01:00

Ρίο ντε Ζανέιρο: Η1 – Η3

26 Ιουνίου – 23:00

Σάο Πάουλο: Η4 – Η1

26 Ιουνίου – 23:00

Κουριτίμπα: Η2 – Η3

 

Φάση των «16″

 

28 Ιουνίου – 19:00

Μπέλο Οριζόντε: 1Α – 2Β (49)

28 Ιουνίου – 23:00

Ρίο ντε Ζανέιρο: 1C – 2D (50)

29 Ιουνίου – 19:00

Φορταλέζα: 1Β – 2Α (51)

29 Ιουνίου – 23:00

Ρεσίφε: 1D – 2C (52)

30 Ιουνίου – 19:00

Μπραζίλια: 1Ε – 2F (53)

30 Ιουνίου – 23:00

Πόρτο Αλέγκρε: 1G – 2H (54)

01 Ιουλίου – 19:00

Σάο Πάουλο: 1F – 2E (55)

01 Ιουλίου – 23:00

Σαλβαντόρ: 1H – 2G (56)

 

Προημιτελικά

 

04 Ιουλίου – 19:00

Ρίο ντε Ζανέιρο: Νικητής 53 – Νικητής 54 (58)

04 Ιουλίου – 23:00

Φορταλέζα: Νικητής 49 – Νικητής 50 (57)

05 Ιουλίου – 19:00

Μπραζίλια: Νικητής 55 – Νικητής 56 (60)

05 Ιουλίου – 23:00

Σαλβαντόρ: Νικητής 51 – Νικητής 52 (59)

 

Ημιτελικά

 

08 Ιουλίου – 23:00

Μπέλο Οριζόντε: Νικητής 57 – Νικητής 58 (61)

09 Ιουλίου – 23:00

Σάο Πάουλο: Νικητής 59 – Νικητής 60 (62)

 

Μικρός τελικός

 

12 Ιουλίου – 23:00

Μπραζίλια: Ηττημένος 61 – Ηττημένος 62

 

Τελικός

 

13 Ιουλίου – 22:00

Ρίο ντε Ζανέιρο: Νικητής 61 – Νικητής 62